Atrakcje

Roztocza i okolicy

Biłgoraj

Miasto jest węzłem dziewięciu szlaków turystycznych. Oprócz Muzeum Regionalnego i skansenu „Zagroda Sitarska”, gdzie można oglądać XIX wieczne budowle drewniane, kryte gontem lub słomą, o konstrukcji zrębowej, turyści mogą zobaczyć 3 zabytkowe kościoły: XVII wieczne neobarokowy kościół pw. Trójcy Świętej Wniebowzięcia NMP, XVII wieczny Kościół pw. św. Jerzego oraz Franciszkański zespół po klasztorny – kościół z początku XX w., nieczynny klasztor, dzwonnicę, kaplicę w miejscu objawienia się św. Marii Magdaleny. Charakterystyczne dla miasta są liczne kapliczki i krzyże przydrożne, zarówno zabytkowe jak i współczesne. Mieszkańcy zapraszają na tradycyjne dania: „piróg biłgorajski”, robiony z kaszy gryczanej, sera i ziemniaków oraz „żurawinówka biłgorajska” – mocny, tradycyjny alkohol wyrabiany ze spirytusu, cukru oraz zbieranych późną jesienią żurawin.

www.gminabilgoraj.pl

Ulanów

Miasto położone u ujścia Sanu i Tanwi stawowi ośrodek turystyczno wypoczynkowy, stolica flisactwa. Można tu zobaczyć XIX wieczne drewniane domy, Kirkut z początku XVIII wieku, zabytkowy Kościół parafialny pw. św. Trójcy z XVII wieku. Wnętrze Kościoła ozdobione jest polichromią z elementami iluzjonistycznej architektury pochodzącej zapewne z XVIII. Kolejnym zabytkowym obiektem jest Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary z wnętrzem udekorowanym XVIII figuralną polichromią. Atrakcją turystyczną miasta są czerwcowe dni flisactwa, spływy kajakowe oraz ścieżki konne, rowerowe i piesze.

www.ulanow.pl

Rudnik nad Sanem

Jedno z dwóch najważniejszych ośrodków wikliniarstwa w kraju. Rudnik oferuje szkolenia wikliniarskie, ścieżki rowerowe i piesze. Dużą popularnością cieszy się oferta myśliwska. Turyści mogą zobaczyć zabytkowy XVIII wieczny budynek dawnego leśnictwa, budynek młyna i elektrowni, barokową figurę św. Jana Nepomucena, zespół dworsko-pałacowy hrabiów Tarnowskich pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, Kościół św. Trójcy z pierwszej połowy XX wieku oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. W czerwcu organizowane są dni wikliniarstwa.

www.rudnik.pl

Sandomierz

Miasto położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach (zwane czasem „małym Rzymem”). Przez miasto przechodzą trzy szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Turyści mogą zobaczyć zabytkowy Wąwóz św. Królowej Jadwigi, który jest wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Inną atrakcją turystyczną są Góry Pieprzowe, zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzone 500 milionów lat temu – rezerwat geologiczno przyrodniczy Stare Miasto Sandomierz tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny. Dzięki dużej liczbie zabytków turyści mogą spędzić w mieście cały dzień.

www.sandomierz.pl

Zwierzyniec

Miasto położone nad Wieprzem przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Związane z założycielem Janem Zamoyskim. To tutaj znajduje się słynny browar założony w początku XIX wieku przez Zamoyskich, gdzie do dziś warzy się piwo znakomitej jakości. Od 2000 roku w sierpniu miasto staje się siedzibą festiwalu „Letniej Akademii Filmowej”. W zabytkowej dzielnicy Borek można oglądnąć kompleks 71 drewnianych domów z pierwszej połowy XX wieku. Co ciekawe w Zwierzyńcu znajduje się aż 68 tablic, pomników i figur historycznych i religijnych. Swoją siedzibę w Zwierzyńcu mieli: Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki.
Turyści mogą zobaczyć między innymi:

www.zwierzyniec.info.pl

Zamość

Miasto za sprawą zabytkowego unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta nazywane jest „Miastem Arkad” lub „Perłą Renesansu” albo „Padwą Północy”, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zamość została zaprojektowana przez włoskiego architekta Morando i wybudowana w szczerym polu. Dzięki temu do dzisiaj zachowało się tyle wspaniałych zabytków – budynków świeckich, kościołów i dawnych budynków sakralnych, budynków dawnej ludności żydowskiej oraz fragmenty dawnej Twierdzy Zamość, m.in.:

www.zamosc.pl

Tanew

Pobliska rzeka Tanew dostarczy Wam również niezapomnianych emocji. Jest to piękna czysta rzeka, z piaszczystym dnem. Ponadto panuje tu specyficzny mikroklimat. Tanew wytwarza dużą ilość jodu, co powoduje, że tutejsze powietrze jest nim bardzo nasycone i tutejszy klimat jest bardzo zbliżony do nadmorskiego. Pobyt w Naszej okolicy jest wskazany dla osób z problemami dróg oddechowych. Atrakcją Tanwi są również „Szumy na Tanwi”. W korycie rzeki znajdują się liczne wapienne progi zwane „szumami”. Tanew może się również pochwalić najwyższym naturalnym wodospadem na Roztoczu.

Krzeszów

Wieś na zachodnim skraju Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, położona nad rzeką San. W Krzeszowie znajduje się „Złoty Stok” z trasą zjazdową 900m. Goście mogą skorzystać ze szkółki narciarskiej i spróbować regionalnych potraw. We Wsi turyści mogą zobaczyć XVIII wieczny drewniany, trzynawowy kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Z XIX wieku pochodzi drewniana dzwonnica. Zabytkowy jest układ urbanistyczny Krzeszowa, pozostałości z zamku z przełomu XIV i XV wieku, cmentarz żydowski, cmentarz kościelny oraz dom przy ul. Ogrodowej 22.

www.krzeszow.pl

Jarocin

Stawy Echo

Zagroda u Jaśka

Zwierzyniec konie

CzechEnglishFrenchGermanPolishRussianSpanish